14 Eylül 2014 Pazar

Teog maceramız başlıyor!

Yeni eğitim- öğretim yılı yarın başlıyor. Bununla birlikte teog maceramız da başlıyor. Çocuğu 8. Sınıfa başlayacak olan annelerin ortak kaygıları olduğunu düşünüyorum. Ergenlik dönemine adım atmış çocuklarımızın içsel gerginlikleriyle sınav stresini birleştirirsek ortaya bir bomba çıkmış oluyor. Bloğumda ilk haftalardan itibaren yaşadıklarımızı paylaşalım istiyorum. Ben de biraz olsun dersime çalışıp sınav hakkında edindiğim bilgileri buradan paylaşacağım. Çocuklarımıza bu ilk günlerde git odana çalış demektense sınavın önemini vurgulamak gerekiyor. Hedef belirlemek çok önemli. Hedeflediğimiz liseleri ilk önce gidip görmekle başladık. Geçen sene bu okula girebilen çocukların teog1 ve teog2 sonuçlarını öğrendik. Kendisi de gördü ki öyle kolay bir şey değil. Bu gezilerin bize çok faydası oldu. Bütün annelere tavsiye ediyorum. Eve dönerken kırtasiyede durdurup test kitabı aldırdı bana. Eve gelince de bilgisayarındaki bütün oyunları, telefonundaki onu oyalayan ve dikkatini dağıtan program ve oyunları sildi.
Dersane ve okul zaten gerekli eğitimi veriyor. Ben ne yapabilirim? Otursun çalışsın psikolojisini bırakalım artık. Odasına girdiğinde kaliteli zaman ayırıp dikkatini vererek çalışıyor mu? Buna dikkat etmeliyiz. Çalışmaktan bunaldığı zamanlar onu keyif alacağı aktivitelere yönlendirmeliyiz. Evde cadı teog annesi olmak ikinize de zarar verebilir. Sadece o isterse bunu başarabileceğini anlatmak çok önemli.
Çocuğunuzun elinden geleni yaptığına inanın. Eğer çocuğunuz istediğiniz gibi olmazsa çocuğunuzun elinden gelenin bu kadar olduğunu kabullenin ve çocuğunuza “yeterli çalışmıyorsun, başarılı olamayacaksın” gibi değerlendirici ifadeler kullanmayın. Çocuğunuzun çabasını fark ederek onu takdir edin. Örneğin; “Bu işi yapabileceğini biliyorum. ”Bu yaptıklarını takdir ediyorum.”   ”Kararına güveniyorum.” “Eminim ki bu biçimde çalışmaya devam edersen başarılı olacaksın...” gibi ifadelerle onları destekleyin ...
Teog1 sınavına sadece 71 gün kaldı. Hepimize kolay gelsin.Yorum bırakmayı unutmayın. Birbirimize destek çok önemli.

Not: yarın teog1 türkçe de hangi tip sorular çıkmış. Hangi konulara ağırlık verelim. Teog sınavında türkçe nin önemi.


Hiç yorum yok: